Choć obecnie kolej na Kaszubach nie rozwija się zbyt prężnie, w regionie tym odnaleźć można piękny ślad jej dawnej świetności – Muzeum Kolejnictwa ulokowane w dawnej kościerskiej parowozowni. To prawdziwa gratka zarówno dla dorosłych pasjonatów żelaznych dróg, jak i dla ich najmłodszych towarzyszy.
Jak kolej pojawiła się w Kościerzynie?
Pierwszy pociąg wyruszył w drogę z Kościerzyny w 1885 r., czyli w czasach, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Kaszuby zostały przejęte przez Królestwo Prus, dzięki czemu szybko rozwinęła się na ich obszarze gęsta sieć kolejowa. Pierwsza linia kolejowa z Kościerzyny prowadziła do Pszczółek pod Gdańskiem, dzięki czemu zapewniona została łączność m.in. z morzem. Jednak największą rolę to miasto odegrało w czasach międzywojennych, gdy zaczęła przebiegać przez nie magistrala węglowa prowadząca z Gdyni na Śląsk.
Co można zobaczyć w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie?
Muzeum posiada szeroki wachlarz lokomotyw parowych, tzw. parowozów. Te ogromne maszyny naprawdę robią wrażenie! Można tutaj zobaczyć parowozy zarówno produkcji pruskiej, jak również polskiej. Do wielu z nich można także wejść i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy maszynista! Oprócz parowozów Muzeum prezentuje także wiele innych ciekawych eksponatów, np. pierwszą elektryczną lokomotywę towarową wyprodukowaną w Polsce (ET21) czy elektryczny zespół trakcyjny dostosowany do niewykorzystywanych już wysokich peronów, który dawniej jeździł po torach trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej (EW90).
Natomiast najmłodsi z pewnością docenią możliwość przejażdżki koleją lilipucią po lilipucich torach. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc na Kaszubach!