Atrakcje folklorystyczne i artystyczne na Jarmarku Wdzydzkim – największej letniej imprezie etnograficznej na Kaszubach

Na Pomorzu, w sercu Kaszub, co roku rozkwita atmosfera folkloru i kultury lokalnej podczas Jarmarku Wdzydzkiego. Jest to największe wydarzenie etnograficzne w tym regionie, które odbywa się na wolnym powietrzu i prezentuje bogactwo Kaszub – od zabytków zgromadzonych przez twórców wdzydzkiego muzeum, małżeństwo Gulgowskich, po nowoczesną sztukę miejscowych artystów.

Jarmark Wdzydzki ma długą tradycję. Jest to najważniejsza letnia impreza folklorystyczna na Kaszubach, która regularnie od 1973 roku ma miejsce w muzeum pod gołym niebem. Termin jest stały – wydarzenie zawsze organizowane jest w trzecią sobotę i niedzielę lipca.

Jeśli zastanawiacie się nad planem na lipiec, Wdzydze Kiszewskie są idealnym miejscem do zwiedzenia. Bez wątpienia polecamy odwiedzenie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny. Tegoroczny Jarmark obfituje w atrakcje muzyczne i teatralne. Wśród występujących artystów znajdują się m.in. Chrust, Drëszë, Kapela z Marszu, Niwa Modrego Lnu, Kapela Kaszubska Zgrôwańcë, Akademia Głosów Tradycji, Paweł Ruszkowski, Kapela Kociewska Burczybas, Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”. Na dodatek Teater Zymk zaprezentuje adaptację „Procesu” Franza Kafki w języku kaszubskim, a Fundacja Pomysłodalnia zagra spektakl lalkowy zatytułowany „Mała Oj-czy-zna”. Za pozytywne nastroje odpowie Kabaret Kùńda w programie „ZUS – biôjta lós”.

Jarmark Wdzydzki to również okazja do zapoznania się z różnymi formami sztuki ludowej, rękodzieła i dawnymi rzemiosłami. Wśród atrakcji czekają warsztaty z malarstwa na szkle, robienia kwiatów z papieru, technik tkackich, gręplowania i przędzenia wełny, haftu kaszubskiego, rzeźby w drewnie i kamieniu czy plecionki z korzenia sosny. Będzie można także poznać metody obróbki bursztynu i wyrobu naczyń z gliny, ludowego szkutnictwa, bartnictwa czy wyrobu tabaki. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć, jak działają tradycyjne zajęcia wiejskie, dawne zabawy i zabawki, a także jak wygląda proces napędzania piły tartacznej za pomocą lokomobili parowej czy krycie dachów słomianą strzechą.