Imprezą zatytułowaną „Kaszubskie Madonny” – jako hołd dla Maryi w poezji oraz pieśni, LXXX koncert z serii „Spotkania z muzyką Kaszub” będzie prezentowany w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Tym wydarzeniem, które odbędzie się 27 września 2024 roku o godzinie 18:00, zostanie popisane niepowtarzalne nałożenie nowoczesnego języka muzycznego oraz unikalnych technik kompozytorskich na tradycyjną muzykę kaszubską. Ten koncert wykorzystuje silne kontrasty do stworzenia napięcia w utworach, przypominając „morską” dialektykę przypływu i odpływu, jak tłumaczy Michał Sołtysik, kompozytor pracujący nad tym projektem.
Według organizatorów tej imprezy, jedną z kluczowych cech religijności Kaszubów jest od wieków kultywowany kult Matki Bożej. Jest on obecny w majowych nabożeństwach odprawianych przy lokalnych kapliczkach oraz modlitwach różańcowych, a także pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych na Pomorzu. Ten kult znalazł się również w pracach wielu poetów i kompozytorów związanych z tym regionem. Podczas wrześniowego koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć wybrane kompozycje autorstwa Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofii Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, które zostaną przeplecione z wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.
Podczas koncertu nie tylko zostaną zaprezentowane utwory dobrze zakorzenione w regionalnej tradycji wykonawczej, ale odbędzie się także premierowe wykonanie cyklu współczesnych pieśni pt. Madonny kaszubskie na baryton i fortepian. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego w języku kaszubskim, a jego autorem jest Michał Sołtysik, który zdobył wiele nagród w konkursach kompozytorskich na temat Kaszubów.