Obchody Dnia Jedności Kaszubów w Bolszewie – współczesne odzwierciedlenie długiej historii regionalnej tożsamości

W minioną niedzielę, 23 marca, zakończyły się obchody Dnia Jedności Kaszubów. Odbywały się one w Bolszewie, miasteczku, które na ten czas stało się centrum świętowania regionalnej kultury i tożsamości przez mieszkańców Pomorza. Był to dzień pełen radości, upamiętniający pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach, co jest dowodem na istnienie tej odrębnej społeczności.

Pierwsze zapiski o Kaszubach datują się na 19 marca 1238 roku. Wówczas to papież Grzegorz IX, w liście do zakonu joannitów, użył określenia „książę Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), odnosząc się do księcia szczecińskiego. Ta historyczna uwaga stanowi jedno z najwcześniejszych formalnych potwierdzeń kaszubskiej społeczności jako odrębnej grupy.

Na temat tradycji obchodzenia Dnia Jedności Kaszubów opowiedział prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Jan Wyrowiński. Zwrócił uwagę, że pomysł na stworzenie takiego święta pojawił się 21 lat temu w Gdańsku, gdzie grupa aktywistów kaszubskich zdecydowała, że potrzebują własnego dnia, który będzie świętować ich unikalną tożsamość i historię.

– To był moment, w którym wyłoniliśmy się z mroków historii – wyjawił Wyrowiński, przypominając o znaczeniu tego wydarzenia dla mieszkańców regionu i zachęcając do radosnego świętowania. – Pamiętajmy o naszych wartościach, języku i kulturze. Bądźmy dumni z naszej tożsamości! – dodał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.