Kaszuby kojarzymy z piękną przyrodą, mnóstwem jezior i Trójmiastem, które w tym przypadku są zagadnieniem dosyć dyskusyjnym, ponieważ niektórzy, wbrew geograficznemu położeniu Gdyni, Sopotu i Gdańska uważają, że do Kaszub one nie należą.
Warto jednak pamiętać, że ten region to coś znacznie więcej i wciąż kryje przed nieświadomymi jego uroków turystami wiele zagadek. Jedną z nich są kamienne kręgi w Odrach.
Magiczne miejsce mocy – polskie Stonehenge
W rezerwacie archeologicznym w Odrach znajdziemy wiele kręgów o średnicach od 15 do 33 metrów, a w każdym z nich umieszczono wystające na 20 – 70 cm kamienie. Najmniejszy krąg składa się z 16 sporych głazów, natomiast największy z 29. Ponadto na tym terenie zobaczymy także tajemnicze kurhany.
Zarówno w kurhanach, jak i pod kręgami specjaliści znaleźli ponad 600 grobów. Już same fakty sprawiają, że miejsce to ma niesamowitą, tajemniczą atmosferę, jednak smaczku temu wszystkiemu dodają historie o magicznych mocach kręgów. Wiele osób wierzy bowiem w nadzwyczajne właściwości energetyczne kamieni. Poza tym według legend są one związane z obecnością na planecie mitycznych stworów ogromnych rozmiarów o nazwie Stolem.
Jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, pośród głazów znajdziemy ładujących swoje wewnętrzne akumulatory miłośników teorii niesamowitej mocy tego miejsca. Kto wie, być może warto przekonać się o tym na własnej skórze? Podobne kręgi zobaczyć możemy także w pobliskich Węsiorach, a że rezerwat nie jest jeszcze obleganą atrakcją turystyczną, będziemy mogli nacieszyć się tu spokojem i dziewiczą przyrodą.
Polskie Stonehenge – podsumowanie
Kaszuby są piękne o każdej porze roku, a szukając tak oryginalnych miejsc, jak rezerwat z kamiennymi kręgami, odkryjemy znacznie ciekawszą, tajemniczą stronę regionu. Na pewno warto tu zajrzeć, szczególnie jeśli mamy dosyć tłumu turystów i miejskiego zgiełku.