Tradycje i obyczaje przedweselne na Kaszubach z perspektywy historycznej

Na terenie Kaszub, w przeszłości, to swat był odpowiedzialny za dopasowanie młodej pary przed ślubem. Kolejnymi krokami były tak zwane „òbzérczi” oraz „wrëje”. Po zaakceptowaniu propozycji małżeńskiej i ogłoszeniu zapowiedzi, rozpoczynały się przygotowania do uroczystości weselnej. Jednym z utrzymywanych do dziś zwyczajów jest kaszubski pòlter abend – rytuał pochodzący z tradycji niemieckich.

Obchody weselne na Kaszubach są pełne różnorodnych, miejscowych tradycji. Niemniej jednak okres poprzedzający wesele także obfitował w liczne rytuały i zwyczaje. Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów, inne zostały porzucone wraz z postępem społecznym.

W przeszłości, małżeństwa były najczęściej aranżowane przez rodziny. To nie uczucia, ale aspekty materialne były kluczowe w decydowaniu o wyborze partnera. Jak podaje książka autorstwa etnografów sprzed II wojny światowej – Friedricha Lorentza, Adama Fischera i Tadeusza Lehr-Spławińskiego, zatytułowana „Kaszubi. Kultura ludowa i język”, rzadko zdarzało się, aby młodzieniec z dobrze sytuowanej rodziny ożenił się z dziewczyną z ubogiego domu i na odwrót.